Historia szkoły przy ulicy Kościelnej 31.
Czasy, kiedy nasze miasto znajdowało się w granicach Cesarstwa Austriackiego i Królestwa Pruskiego
Kiedy Lądek – Zdrój nazywał się Bad Landeck pierwsza szkoła istniała już przed 1630 rokiem, a w ciągu ostatnich 300 lat w naszym mieście funkcjonowało siedem szkół.
Przy ulicy Kościelnej 31 szkołę zlokalizowano dopiero w 1825 r., ale nie zachowały się żadne informacje o jej wielkości czy wyglądzie. Wiemy natomiast, że 27 maja 1861 r. położono kamień węgielny pod budowę drugiej szkoły. Była to szkoła katolicka. Oddano ją do użytku i poświęcono 27 sierpnia 1862r. Była kilkuizbowym budynkiem, wiemy, że w latach 1859 – 1862 dwie klasy i mieszkanie nauczycielskie zostały ulokowane w gościńcu (pensjonacie) niedaleko placu szpitalnego, który w 1885 r. został przekształcony w szpital. Szkołę rozbudowano wówczas do 9 klas.
Nauczycielami byli księża, a uczniami dzieci z rodzin katolickich i ewangelickich. Z dzisiejszej perspektywy interesująca jest forma wynagrodzenia dla nauczycieli. Otrzymywali pewną sumę w gotówce od rady miejskiej, a kościół na Nowy Rok i w Wielki Czwartek zezwalał nauczycielom na specjalne dochody z „tacy kościelnej”, ponadto otrzymywali drewno opałowe i dary w naturze np. chleb i zboże.
Uczniów wspomagali darczyńcy, jeden z nich- królewski komisarz pocztowy Wagner zapisał w testamencie 13300 talarów dla ubogich uczniów z przeznaczeniem na zakup podręczników i „odzienia dzieci przystępujących do pierwszej komunii”.
Pod koniec XIX w. szkoła przestała być katolicką placówką oświatową a stała się miejską. „Miasto swoim dzieciom” – taki napis można było przeczytać nad drzwiami wejściowymi ,ale do szkoły uczęszczały także dzieci wiejskie. W 1910 r. naukę pobierało 636 uczniów, wśród nich:
W szkole pracowali niemieccy nauczyciele, wielu z nich było wybitnymi pedagogami pielęgnującymi tradycje Lądka- Zdroju i regionu:
– Adam Langner ( urodził się w Konradowie, zmarł w 1919 r. w Lądku- Zdroju) był nauczycielem i pisarzem, autorem powieści dla młodzieży.
– Max Nobel (zmarł w Lądku –Zdroju w 1945r.) nauczyciel, kantor, założył Muzeum Historii Lądka-Zdroju, był autorem monografii miasta.
– Georg Hartmann – był poetą, muzykiem, nauczycielem w szkole w latach 1922-1945.
– Maria Karker – od 1892 r. nauczycielka w szkole, poetka, autorka wielu regionalnych pieśni.
Czasy po II wojnie światowej i współczesne.
20 października 1945 r. w szkole w polskim Lądku – Zdroju zabrzmiał pierwszy dzwonek po wojnie . Uczniami były polskie i niemieckie dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Wiemy, że uczyły się w dwuzmianowym systemie w 9 salach lekcyjnych. Naukę prowadzono w języku polskim przez 13 nauczycieli. W 1956 r. „Doszło do swoistego exodusu. W 40-osobowej klasie uczniów polskich i niemieckich jednego dnia zostało 15 uczniów tylko polskich. Niemieckie dzieci wraz z rodzicami zostały jednej nocy wywiezione” (tak wspomina wyjazd z Lądka- Zdroju do Niemiec jeden z przedwojennych mieszkańców).
Szkoła prowadziła wówczas 7-letni system edukacyjny, ale podstawowe wykształcenie otrzymywano już po czterech klasach. Absolwenci klas kolejnych V, VI, VII posiadali wyższe wykształcenie podstawowe.
GALERIA ZDJĘĆ – 1961 r.
W 1966 r. szkoła przyjęła nazwę Szkoły Podstawowej nr 1 w Lądku – Zdroju.
Kierownikami/dyrektorami szkoły w latach od 1945 do lat osiemdziesiątych byli:
W latach 1979-1983 z inicjatywy Bogumiły Rzeźnik – dyrektora Szkół dla Miasta i Gminy Lądek-Zdrój szkoła przeszła modernizację. Przebudowę wsparli darczyńcy – lądczanie, w rozmaity sposób: pracą przy budowie, udostępnieniem sprzętu, zapewnieniem materiałów budowlanych. I tak szkoła powiększyła się o pawilon z dwiema salami lekcyjnymi, stołówką i kuchnią, a 5 lat później powstała sala gimnastyczna i sześć sal lekcyjnych. Dyrektorem i osobą bardzo zaangażowaną w rozbudowę szkoły był Kazimierz Szatan. Ciekawa historia wiąże się z uzyskaniem ziemi pod rozbudowę budynku szkolnego, która była własnością lądeckiego kościoła parafialnego. Dyrektor uzyskał zgodę od ówczesnego księdza proboszcza Zdzisława Seremaka na powiększenie szkoły o salę gimnastyczną i przyległe tereny sportowe na sąsiadujących „kościelnych” gruntach.
Od 1988 r. patronem lądeckiej jedynki jest Janusz Korczak, w 1990 r. szkoła otrzymała sztandar i nazwę: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Korczaka w Lądku -Zdroju.
W 1999 r. nasza szkoła zgłosiła chęć przynależenia do Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, organizacji promującej i propagującej idee i działalność naszego patrona i zrzeszającej szkoły noszące imię Janusza Korczaka.
Lata 2006-2010 to okres termomodernizacji szkoły. Budynek ocieplono, otrzymał też nowe okna. Pani dyrektor D. Urbańczyk zadbała o remont sal klasowych, sekretariatu i gabinetów dyrektorów. Ofertę edukacyjną dla uczniów wzbogacono o pracownię komputerową.
W latach 2010-2015 dzięki staraniom P. dyrektor Danuty Martyniszyn-Gołojuch i funduszom gminy przeprowadzono remonty sal lekcyjnych, korytarzy i klatki schodowej, wyremontowano schody przed wejściem głównym, przeprowadzono remont biblioteki szkolnej i wzbogacono księgozbiór, wymieniono luksfery na sali gimnastycznej. W listopadzie 2010 r. zakończono termomodernizację budynku. W 2011 roku oddano do użytku boisko wielofunkcyjne. W 2015 r. przeprowadzono I etap modernizacji węzła sanitarnego. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i życzliwości sponsorów wyremontowano i umeblowano świetlicę szkolną, zorganizowano salę zabaw, przygotowano gabinet terapii pedagogicznej, wzbogacono bazę dydaktyczną szkoły. W 2015 roku z inicjatywy Rady Rodziców zorganizowano Kiermasz Wielkanocny pod hasłem: ”Lądek Miasto z Jajem”, podczas którego pozyskano środki finansowe na doposażenie szkoły.
W latach 2018-2021 dzięki staraniom Pana dyrektora Grzegorza Webera przeprowadzono remont i modernizację węzła sanitarnego, stołówki szkolnej, holu szkoły, korytarzy szkolnych, schodów wejściowych, zmianę oświetlenia w sali gimnastycznej, chodnika, wzbogaconą szkołę o ,,Siłownię pod Chmurką”, pracownię językową, pracownię komputerową oraz klasę na świeżym powietrzu pod nazwą „Ekostacja”. Uzyskane z programu „Odczuwam, doświadczam, badam – Nowoczesna szkoła drogą do sukcesu” fundusze unijne pozwoliły na wyposażenie pracowni przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i informatycznych. W roku szkolnym 2020/2021 prowadzono adaptację pomieszczeń dawnej siłowni na świetlicę szkolną.